Choď na obsah Choď na menu
 


Tajný kód Biblie

Kód biblie je druh veštenia príbuzného tradícii kabaly a numerológie, t.j. je to názor, že každé píseno, slovo, číslo a akcent Skriptúry je časťou tajného kódu ukrytého v texte. Dekódovanie Biblie vraj vedie k objavu proroctiev a hlbokých právd. Dešifrovanie textu numerologicky je staroveká praktika, ale použitie počítačov na štatistické analýzy rozsiahlych textov ako je Biblia priviedlo veštenie do nových výšok. Najpopulárnejším príkladom tohto moderného podnikania je vysvetlené v Biblickom kóde Michaela Drosnina. Techniku už predtým popísali jej pôvodcovia, skupina izraelských matematikov "Equidistant Letter Sequences in the Book of Genesis" od Doron Witztum, Eliyahu Rips a Yoav Rosenberga časopise Statistical Science (1994, Vol. 9, No. 3, 429-438).

Toto staré umenie interpretovať Písmo sa líši použitím nových technológií: využíva počítače na skumanie ekvidistantných postupností písmen (ESL) v hebrejských skriptúrach. Tvrdí sa, že opakovaným preskakovaním určitého počtu písmen, je možné zistiť, že slová, mená a dátumy sa vyskytujú spôsobom, ktorý by asi nemohol odpovedať náhode. Drosnin tiež tvrdí, že Biblia je jediným textom, v ktorom sa v štatisticky významnom vzore nachádzajú zašifrované vety a že je nepravdepodobné, aby bol tento jav náhodným.

Použitím metódy ELS, Drosnin tvrdí, že vražda Yitzhaka Rabina bola predpovedaná istým izraelským matematikom. Rovnako tvrdí, že aj vraždy Anwara Sadata a bratov Kennedyovcov sú zašifrované v ELS. Predpokladám, že aj to, že Ernie Els vyhrá US Open 1997 bolo predpovedané v ELS. Mohla by to byť náhoda? Myslím, že nie.

Môže počítač čítať myseľ Boha? Zrejme áno. Pretože podľa tejto teórie diktoval Boh vo svojom obľúbenom jazyku, hebrejčine, sadu slov, ktoré boli viacmenej zrozumiteľné na zbežný pohľad, obsahujúce príbehy o stvorení, bratovražde, vojnách, zázrakoch atď. Avšak Boh si tak starostlivo vyberal slová, aby zostala nejaká práca aj pre štatistikov, keď sa preriedia dotácie na výskum a niečo aj pre spisovateľov, aby mali o čom písať, keď potrebujú rýchly peniaz. A tak Boh zašifroval Bibliu s proroctvami, ktoré nemajú žiadnu náboženskú hodnotu.

Drosninova kniha tvrdí, že na nezávislom posúdení diela Witzuma a Rips pracoval Harold Gans, hlavný kryptologický matematik z amerického ministerstva obrany, teraz na dôchodku. To je pravda, ale zavádzajúca, ako dokazuje toto vyhlásenie Harolda Gansa: "Táto kniha tvrdí, že kódy v Torahovi možno použiť na predpovedanie budúcich udalostí. To je celkom neopodstatnené. Pre takéto tvrdenie niet žiadny vedecký alebo matematický dôkaz a argumenty použité k takémuto záveru v knihe sú logicky nesprávne. Aj keď je pravda, že sa ukázalo, že niektoré historické udalosti boli zakódované v Knihe o stvorení v určitých konfiguráciách, vôbec nie je pravda, že každá podobná konfigurácia "zašifrovaných" slov nevyhnutne predstavuje potenciálnu historickú udalosť. V skutočnosti je pravdou opak: väčšina takýchto konfigurácií je celkom náhodná a môže sa objaviť v ľubovoľnom texte dostatočnej dĺžky." Pán Drosnin tvrdí, že jeho "predpoveď" vraždy ministerského predsedu Rabina je "dôkaz", že Kód Biblie možno použiť na predpovedanie budúcnosti. Jediný úspech, nech už je hocijako veľkolepý, alebo aj viacero takýchto "úspešných" predpovedí nedokazuje vôbec nič, kým sa predpovede neurobia a nevyhodnotia v starostlivo kontrolovanom prostredí. Každý renomovaný vedec vie, že "anekdotické" dôkazy nikdy nič nedokazujú.

Ešte viac odhaľuje verejné vyhlásenie Dr.Eliyahu Rips samotného. "Nepodporujem prácu pána Drosnina na Codes, ani závery, ktoré odvodzuje... Všetky pokusy extrahovať správy z Torah codes, alebo urobiť predpovede na ich základe sú zbytočné a bez žiadnej hodnoty. Toto nie je len môj vlastný názor, ale mienka každého vedca, ktorý sa zúčastňuje na serióznom bádaní Codes. "

Okrem Drosninovej knihy, ktorej hrozí že ju Warner Bros. sfilmuje, existuje teraz mnoho softwaru, ktorý vám umožní robiť vlastné analýzy Kódu Biblie doma. A, samozrejme, talk show majú tému, ktorá ich bude zamestnávať pár týždňov. Medzitým si počkám na ďaľšieho mesiáša, ktorý príde s tým, že pravý význam Biblie možno nájsť až jej čítaním odzadu v hebrejčine. Nech už povie o Biblii hocičo hocikto, je ťažké popierať, že je z nej nejaký osoh.

 
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Kryptologia

(Erika, 11. 10. 2011 21:28)

Ano je biblia zakodovana.Bolo len otazkou času kto a kedy na to píde.Večšinou su to ludia,ktory maju blizko k duchovnemu svetu.Umelci,basnici,ktory počuju hlas muzi.Muza je duchovna bytost a preto je aj doležite,aby sa teraz dekodovala biblia,koli nebespečenstvam z vesmiru a koli naprave ludstva k dobremu.Skrivene zmyšlanie a materializmus odviedol ludstvo od pravdy a tak moralne hodnoty su pokryvene.Je pravda,že spomedzi nas zobudil prorokov ktory budu svedčit.Je aj piaty rozmer,pohlad na svet tretim okom.Je to videnie a počutie jasne dobra a zla.Je to priestor bez času,energia ktora da vodu,jedlo,lahkost,videnie do minulosti a buducnosti lasku a myslou vytvaranie veci.Iba jednotlivci maju vytvorenu taku vysoku uroven vedomia ak ich nezvladnu udržat zblaznia sa.Iba jedena osoba prežila najvyžšiu uroven,došla najdalej.Vyvolena živlami,zachrani ludstvo pomocou Boha.iba ty dobry prežiju.

Re: Kryptologia

(lena, 25. 10. 2015 0:00)

taze je tam aj zakodovane apokalips

hviezdova

(lena, 24. 10. 2015 23:57)

ako mislite tajne kodi v biblie

hm.. =)

(Simona, 11. 6. 2010 9:20)

Páči sa mi to tu.. :)

Re: hm.. =)

(Domčo :D, 6. 4. 2014 21:35)

aj ty sa mi páčiš :P však si ťa môžem ostriekať ? :)

Re: Re: hm.. =)

(Simona, 16. 1. 2015 12:27)

Môžeš...potom ostriekam ja teba
Som transka

Pre simonku

(Orak Lacor , 11. 10. 2011 10:01)

Aj ty sa mi lubis :-*

Re: Pre simonku

(Simona, 5. 12. 2013 18:09)

A nevadi ti, že som transka? :D

.

(lenka, 15. 6. 2012 12:26)

jj, len dodatok:
bibliu nenapisal Boh, ale bola spísaná viacerými autormi.

Re: .

(jesus fucking christ, 16. 11. 2013 13:04)

nepovedz